Kuru dökme yük taşıyıcıları ve çimento hava kompresörleri

Her gün, bir şekilde veya başka bir şekilde dökme malzemelerle temas ediyoruz. Nem, yağmur ve kar gibi hava suyu parçacıkları bu dökme malzemeleri etkileyebilir. Sonuç olarak, tüm üreticiler ve tedarikçiler bunları çeşitli yerlere taşırken dikkatli bir şekilde alırlar. Sonuç olarak, toplu taşıyıcılar bu durumdaki en önemli endişelerden biridir.
Bu makale, dökme malzeme ve dökme yük taşıyıcıları için kesin kılavuz görevi görecektir. Bu kılavuz, dökme malzemelerin ne olduğunu ve dünya çapında kullanılan birçok taşıyıcı türünü açıklar.

Toplu Malzeme Nedir?

Dökme malzemeler, toz, granül veya topaklı formda bulunan kuru katı parçacıklardır. Parçacık bileşenleri, dökme malzeme ile tek tek sayılamayacak kadar küçüktür. Bu nedenle bu malzemeler genellikle yığınlarda veya silolarda tutulur. Dökme malzemeler akarken sıvı gibi davrandığından, sıklıkla pnömatik taşıma sistemlerinden geçirilirler.

Dökme malzemeler arasında kum, çakıl, çimento, mineraller, kömür, plastik topaklar, kuru evcil hayvan maması, tahıllar, kahve çekirdekleri, şeker, tuz, buğday vb. bulunur. Toplu Taşıyıcılar

Genellikle, yeterli kaplar kullanmadığınız sürece dökme malzemeleri taşımak kolay değildir. Özellikle ince taneler ve tozlar için geçerlidir. Üreticiler ve tedarikçiler, dökülmeyi ve kontaminasyonu önlemek için bu ürünleri genellikle kapalı veya sızdırmaz kaplarda taşırlar. Bununla birlikte, hava kompresörü gibi bir pnömatik taşıma sistemi, toz halindeki dökme malzemeleri işleme için bir tesis içinde taşımak için en etkili tekniktir.

Bir fabrika ortamında toplu malzeme taşıma, birçok endüstriyel operasyonun önemli bir bileşenidir. Dökme malzeme taşıma sistemleri, gıda sınıfı ürünler ve içecekler için dökme malzemeleri işleyen endüstrilerde verimli, hijyenik ve güvenli olmalıdır.

Kuru dökme yük gemisi nedir?

Kuru Dökme Yük Taşıyıcı, özellikle dökme yükleri taşımak için inşa edilmiş bir gemidir. Adından da anlaşılacağı gibi, bir kuru dökme yük gemisi genellikle dökme yükü geminin dökme olarak taşır ve yükü korumak için kapaklı çok sayıda ambara ayrılır. Çeşitli malları taşıyabilen geleneksel kargo gemilerinin aksine, dökme yük gemisi kargosu tipik olarak homojendir.

Kuru dökme yük gemileri tipik olarak engelsizdir. Hızlı ve kolay kargo yükleme ve boşaltma sağlar. Ayrıca, daha hızlı yükleme ve boşaltma işlemlerine yardımcı olan nispeten büyük ambar açıklıklarına sahiptirler.

Farklı Dökme Taşıyıcı Tipleri

Çimento kargoları, küresel kuru dökme yük trafiğinin yaklaşık %5’ini oluşturmaktadır. Çimento genellikle dökme olarak taşınır ve çok sayıda dökme yük gemisi onu taşıyabilir. Ancak çimento elde edilmesi zor bir malzemedir. Taşıması maliyetli nakliye ve iyi eğitimli bir ekip gerektirmektedir.

Çimento taşıyıcıları geleneksel olarak çimentoyu yerçekimi veya silo basıncı ile yüklemektedir. Daha gelişmiş bir yükleme veya boşaltma yöntemi, kompresörler ve pompalarla donatılmış belirli bir tür gemi kullanmaktır.

Kuru Yük Taşıyıcılar, taşıma şekillerine göre üç tipe ayrılır. Tipik olarak, karayolu, demiryolu ve su gibi ulaşım modlarına son derece aşinayız. Sonuç olarak, bu durumda kuru dökme yük gemileri de bilinmektedir.

Genellikle, karada ve denizde kuru dökme yük gemileri çoğu durumda popülerdir. Bununla birlikte, bir sonraki bölümde, çimento ve diğer kuru dökme malzemeler için en yaygın dökme yük taşıyıcı formlarını inceleyeceğiz.

Çimento Römorkları

Bir çimento yükleyici, bir üretim tesisinden bir beton harmanlama tesisine büyük miktarlarda çimento taşıyan bir kamyondur. Daha görünür ve kullanışlı bir depolama yeri sunarak fabrika silolarında çimento saklama poşeti ihtiyacını ortadan kaldırır.

Toplu Taşıyıcılar


Bir çimento tankeri, pnömatik bir kuru dökme yük römorku, toz tankeri veya dökme yük römorkudur. Çimento Bulkers, 0,1 mm’den küçük bir çapa sahip çimento, kireç, kum ve diğer dökme toz malzemelerin taşınması için idealdir. Panda kuru dökme yük treylerleri 28 ile 120 ton arasında değişen kapasitelerde ve 22 ile 100 metreküp arasında değişen boyutlarda mevcuttur.

Daha önce çimento kamyonları için kapsamlı bir kılavuz oluşturduk.

Toplu Taşıyıcılar  Gemiler

Dökme yük gemileri, büyük hacimli malları taşıyan bir gemi türüdür. Bu tür gemilerde teslim edilen kargo gevşektir, yani ambalajsızdır ve tipik olarak tahıl taneleri, cevherler ve kömürler ve hatta çimento gibi malları içerir. Dökme yük gemileri, sahipleri ve mürettebatı için hayatı kolaylaştırmak için on dokuzuncu yüzyılın ortalarında piyasaya çıktıklarından bu yana modernleştirildi ve basitleştirildi.

Toplu Taşıyıcılar

Bir dökme yük gemisi sıklıkla yukarıda bahsedilen sıvı malları ve kuru malları taşır. Dökme geminin sıvılaştırılmış kargosu, petrol, benzin ve çeşitli diğer sıvı kimyasal bileşikleri içerir.

Dökme tankerlerin maksimum kargo kapasitesi yaklaşık 400.000 DWT’dir (Deadweight tonage). Gemilerin ayrıca kargo kapasitesine ve kolaylıkla seyahat edebilecekleri önemli deniz su yollarına bağlı olarak altı ana sınıfı vardır. Aşağıda, yük kapasitesinin azalan sırasına göre çeşitli dökme yük tekneleri bulunmaktadır:

 

Sınıf Boyut (DWT) Draft (metre) LOA(uzunluk)
Capesize 100K – 200K 17m unlimited
Panamax 60K – 100K 12-15m 275m
Handymax 4K – 60K 12-10m 150-200m
kullanışlı 10K – 40K 10m 130-175m

Diğer dökme yük gemileri

Diğer dökme yük taşıyıcı türleri, demiryolu taşıyıcıları olarak popülerdir. Dökme yük treni, 60 ton yük kapasiteli bunker vagonları, 58 ton yük kapasiteli tank vagonları ve çok sayıda tankın takılabileceği platform vagonları kullanarak 1.000 kilometreye kadar olan uzunluklarda çimento taşıyor. Toplu Taşıyıcılar.

Kuru yük yükleme ve boşaltma için Hava Kompresörleri

Takılan motor veya ana sistem, kuru dökme yük treyler hava kompresörüne/pistonlu kompresöre PTO tahrik mili veya kasnak aracılığıyla güç verir ve basınçlı havayı boru hattı yoluyla sızdırmaz tankın hava odasına gönderir.

Depolama tankındaki basınç, nominal çalışma basıncını aştığında tahliye kelebek vanasını açın ve basınçlı hava, toz halindeki malzemeyi tahliye sistemi aracılığıyla serbest bırakacaktır.

Çözüm

Bir çimento kompresörü satın almak istiyorsanız veya birçok pistonlu kompresör çeşidi hakkında sorularınız varsa bir mesaj bırakın. Güven kompresörü sizin için en inanılmaz seçenektir.

Onlarca yıllık üretim uzmanlığı ile profesyonel bir üretici olarak yurtiçinde ve yurtdışında on binlerce tüketiciye sayısız üretim çözümü verdik. Sadece taleplerinizi en iyi karşılayan pistonlu kompresörü seçmenize yardımcı olamayız, aynı zamanda pistonlu kompresör/çimento kompresörü çalıştırma, onarım ve bakım dahil olmak üzere tam satış sonrası destek de sunabiliriz.

Bir pistonlu kompresöre ihtiyacınız olsun veya bununla ilgili bir sorunuz olsun, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. İşinizi takdir ediyoruz. Güven kompresörü size haftanın yedi günü, günde 24 saat çevrimiçi hizmetler sağlayacaktır.