Çimento dökme makinesi için pistonlu kompresör

Çimento, milletimiz için yaptığımız her bina için en hayati maddedir. Bu nedenle dünya, çimento endüstrisinin verimliliğini artırmak için en yeni teknolojiyle geliyor. Bununla birlikte, pistonlu kompresör, önde gelen makine üretim teknolojilerinden biridir.

Bu makale esas olarak, monte edilmiş bir pistonlu kompresör kullanan bir çimento tozu boşaltma sisteminin çalışma konseptine odaklanmaktadır. Ayrıca çimento sektörü için çimento dökme yük/tanker ve pistonlu kompresör için bazı temel tanımları da ele alacağız.

Çimento kompresörü nedir?

Çimento endüstrilerinde kullanılan hava kompresörleri, genellikle çimento kompresörleri olarak popülerdir. Ancak çoğu durumda bu kompresörleri çimento dökme yük/tanker üzerinde bulacaksınız. Özellikle çimento tozu yükleme ve boşaltma işlemlerinde iki pistonlu kompresörleri de bulabilirsiniz.

İki pistonlu çimento kompresörü, çift kademeli sıkıştırma sağlayan iki silindirli pistonlu bir hava kompresörüdür. Çoğu durumda, çimento işletmeleri, çimento tozu taşıma sisteminde çift kademeli iki pistonlu kompresörler kullanır.

Çimento endüstrisinde hava kompresörü

Basınçlı hava, malzeme taşıma, malzeme karıştırma, çimento torbası temizleme, conta kaldırma ve pnömatik cihaz çalıştırma dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere hemen hemen her uygulama için gereklidir.

Bol hava beslemesi ve 2-3 bar’lık düşük çalışma basıncı, malzeme taşıma ve karıştırma uygulamaları için genellikle gereklidir. Bu senaryoda su ile soğutma tercih edilir, çünkü hava soğutması, yüksek toz hacmi mevcut olduğunda üretim sırasında beklenmeyen kıvılcımlara neden olabilir.

Basınçlı hava, kaldırma ve pnömatik ekipmanların valfleri açıp kapatması için faydalıdır. Valflerin güç ve yağ kombinasyonu ile tıkanmasını önlemek için yağsız bir hava kompresörü gerektirecektir. Bu durumda yağsız kompresörün çalışma basıncı yaklaşık 8 bar olacaktır.

90 kW’tan fazla kapasiteye sahip kompresörler, 2 veya 3 ünite kombine, orta ölçekli çimento üretiminde basınçlı hava sağlar. Büyük bir çimento fabrikası için santrifüj kompresör uygun bir seçenektir.

Müşteri, hava kompresörünün enerji tasarrufu özellikleriyle giderek daha fazla ilgilenmektedir. Bir Confidence kompresörü, çok fazla enerji tasarrufu yapmak için ilk seçenek olacaktır.

Çimento yükleyici/tanker nedir?

Bir çimento yükleyici, bir fabrikadan bir beton harmanlama tesisine muazzam miktarda çimento taşıyan bir araçtır. Önemli ölçüde daha belirgin ve kullanışlı bir depolama alanı sağlayarak, fabrika silolarında çimento saklama poşeti ihtiyacını ortadan kaldırır.

Pnömatik kuru dökme yük römorku, toz tankeri veya dökme yük römorku bir çimento tankeridir. Çimento Bulkers, 0,1 mm’den daha küçük çapta çimento, kireç, kum ve diğer dökme toz malzemeleri taşımak için uygundur. Panda kuru dökme yük römorkları 28 ila 120 ton arasında, hacimler ise 22 ila 100 metreküp arasında değişiyor.

Kuru çimento tozu dökme yük/tanker römorklarında bir pistonlu kompresör nasıl çalışır?

Toz malzeme aracı olarak da ünlü olan çimento tozu dökme yük kamyonu/tanker römorku, uçucu kül, çimento, kireç tozu, cevher tozu, granül alkali ve diğer mineraller.

Takılan motor veya ana sistem, kuru dökme yük treyler hava kompresörüne/pistonlu kompresöre PTO tahrik mili veya kasnak aracılığıyla güç verir ve basınçlı havayı boru hattı yoluyla sızdırmaz tankın hava odasına gönderir.

Depolama tankındaki basınç, nominal çalışma basıncını aştığında tahliye kelebek vanasını açın ve basınçlı hava, toz halindeki malzemeyi tahliye sistemi aracılığıyla serbest bırakacaktır.

Pistonlu Kompresör

Çimento dökme/tanker boşaltma sistemi

Çimento endüstrisinde hava kompresörünün en yaygın kullanımı çimento boşaltma sistemindedir. Burada kullanılan çimento kompresörleri, daha önce belirtildiği gibi genellikle iki pistonlu kompresörlerdir.

Operatörler, çimento boşaltma işleminin bir sonraki aşamasını tamamlamak için genellikle bir çimento kompresörü kullanır.

Tahliye borusunu, valfleri ve pistonlu kompresörü hazırlayın

Operatör önce tahliye borusunu bağlamalıdır. Operatör tahliye borusuna katıldığında conta halkasını da kapatmalıdır. Ardından, ön ve arka hava odalarının giriş ve çıkış valflerini açtıktan sonra basınç tahliye küresel vanasını, Dış hava kaynaklı küresel vanayı, ikincil hava küresel vanasını ve tahliye kelebek vanasını kapatmalıdır.

Bu noktada motoru sorunsuz bir şekilde çalıştırıyor. Bundan sonra, pistonlu kompresör, hava kompresörü nominal hıza ulaşana kadar gazı kademeli olarak artırarak tankı şişirmeye başlar.

Boşaltma borusunu kontrol edin

Operatör, basınç 0.15 MPa’ya ulaştığında tahliye borusunu temizlemek için ikincil hava küresel vanasını serbest bırakır. Boşaltma borusunu tıkayan hiçbir nesne olmadığını iki kez kontrol eder. Son olarak, operatör ikincil hava küresel vanasını kapatır ve daha fazla bilgi için izler.

Basınç 0,2 MPa’ya ulaştığında, sahaya bağlı olarak operatör çimento tozu veya diğer malzemeleri boşaltmak için tahliye kelebek vanasını bırakmalıdır.

Boşaltmaya Başla

Operatör, bu adımın başlangıcında ön hava odasını balon valfe kapatarak arka hava odasının içeri girmesine izin verir ve ardından basınç göstergesini izler.

Manometre yükselirse, boş olmadığını gösterir. Basınç 0.02Mpa’ya ulaştığında basınç düşmeyecektir. Pistonlu kompresörün aracın arka kısmını boşalttığını ifade eder.

Basınç değeri artmıyorsa kompresör zaten arka bölümü boşaltmıştır. Bundan sonra operatör arka alanı boşalttığını düşünür ve ön hava odasını balon valfe açar. Fikir, arka hava odasınınkiyle aynıdır.

Onayla

Bir sonraki adım, ön ve arka hava odalarında kalan malzeme olup olmadığını kontrol etmektir.

Operatör motoru durdurabilir, hava kompresörünü kapatabilir, basınç tahliye küresel vanasını açabilir, tahliye kelebek vanasını kapatabilir, hortumu ayırabilir ve hızlı boşaltma bağlantısını çıkarabilir. Ancak, boşaltma işlemini tamamlayarak arabaya geri verir.

Pistonlu Kompresör

Çözüm

Bir çimento kompresörü satın almak istiyorsanız veya birçok pistonlu kompresör çeşidi hakkında sorularınız varsa bir mesaj bırakın. Confidence kompresörü sizin için en inanılmaz seçenektir.

Onlarca yıllık üretim uzmanlığı ile profesyonel bir üretici olarak yurtiçinde ve yurtdışında on binlerce tüketiciye sayısız üretim çözümü verdik. Sadece taleplerinizi en iyi karşılayan pistonlu kompresörü seçmenize yardımcı olamayız, aynı zamanda pistonlu kompresör/çimento kompresörü çalıştırma, onarım ve bakım dahil olmak üzere tam satış sonrası destek de sunabiliriz.

Bir pistonlu kompresöre ihtiyacınız olsun veya bununla ilgili bir sorunuz olsun, lütfen istediğiniz zaman bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. İşinizi takdir ediyoruz. Confidence kompresörü size haftanın yedi günü, günde 24 saat çevrimiçi hizmetler sağlayacaktır.