Hava kompresörleri için nihai kılavuz – silobas Kompresörü

Her gün, çevremizdeki her yerde basınçlı hava kullanıyoruz. Onu birçok öğeye güç sağlamak veya üretmek için kullanırız ve bunu hava üfleme şeklinde veya bir enerji kaynağı olarak kullanabiliriz. Sonuç olarak, hava kompresörleri günlük hayatımızda vazgeçilmezdir.

Basınçlı hava, meşrubat şişesi açmak, hız trenine binmek, küçük partikülleri (çimento, alçı, kum vb.) üflemek veya endüstrideki dev gaz türbinleri olsun, tüm emtialarımızda rol oynayacaktır. Ancak bu makale, hava kompresörlerine kapsamlı bir referans olarak hizmet edecektir.

Hava kompresörü nedir?

Bir hava kompresörü, gücü (bir elektrik motorundan, dizel motordan veya benzinli motordan) sıkıştırılmış havadaki potansiyel enerjiye gönderen bir pnömatik sistemdir.

Bir hava kompresörü, birçok teknikten birini kullanarak içine giderek daha fazla hava girmeye zorlayarak bir depolama tankının basıncını arttırır. Tanktaki basınç tasarlanan üst sınıra ulaştığında hava kompresörü kapanır.

Daha sonra basınçlı havayı kullanana kadar saklayabilirsiniz. Bu durumda basınçlı havanın enerjisini, serbest bırakıldığında kinetik gücünden yararlanarak çeşitli amaçlar için kullanabilirsiniz. Bundan sonra, tankın basıncı düşer.

Tank basıncı belirli bir seviyenin altına düştüğünde, hava kompresörü devreye girer ve tanka yeniden basınç verir. Bir hava kompresörü, pompalar sıvılarla çalışırken herhangi bir gaz veya hava ile çalışması bakımından bir pompadan farklıdır.

Hava kompresörü çalışma prensibi

Hava kompresörleri, içlerine hava pompalayarak kapları basınçlandırır. Makine daha sonra havayı tanktaki bir delikten geçirerek basıncın oluşmasına neden olur.

Bir motor, elektrik enerjisini onlara güç sağlayan kinetik enerjiye dönüştürür. Bir yanmalı motora çok benzeyen bir krank miline, pistona, valfe, kafaya ve biyel koluna sahiptir.

Temel prensip güvenli olmasına rağmen her tip hava kompresörü farklı bir çalışma prensibi gerçekleştirir. Aşağıda her tür hava kompresörünün tanımını ve temel prensibini tartışacağız.

Hava kompresörleri
Şekil 1 Tipik bir iki kademeli pistonlu kompresörün Çalışma Prensibi

Hava kompresörleri türleri

Her biri kendi yeteneklerine sahip birçok hava kompresörü vardır. Değişiklikler çoğu durumda önemli değildir. Her şey bir kompresörün havanın yer değiştirmesini nasıl yönettiğine bağlıdır.

Pozitif ve dinamik yer değiştirme, hava sıkıştırması oluşturmak için iki stratejidir. Her yaklaşım için çeşitli alt kategoriler vardır. Sonuçlar aynı olsa da, onlara ulaşmak için kullanılan yöntemler farklıdır. Bununla birlikte, bu makale popüler olan en yaygın hava kompresörlerini tartışacaktır.

Vidalı kompresör

Tipik bir deplasmanlı kompresör olan döner vidalı kompresörler, dahili bir soğutma sistemine sahip oldukları için bakımı en basit hava kompresörleri arasındadır. Ayrıca çok fazla bakım gerektirmezler. Genellikle yağla yağlayabileceğiniz veya yağsız çalışabileceğiniz büyük, endüstriyel cihazlardır.

Döner vidalı kompresörlerin iç vidaları zıt yönlerde dönerek havayı aralarında sıkıştırır ve sıkıştırır. Döndükçe, iki vida sabit bir hareket sağlar.

Aynı zamanda bakımı en basit olan ünlü bir hava kompresörüdür. Motorlar genellikle endüstriyel boyuttadır ve uzun süreli kullanım için idealdir.

Zıt yönlerde dönen iki dahili rotor, döner vidalı hava kompresörlerine enerji sağlar. Hava, iki karşıt rotor arasında sıkışarak mahfaza içinde basınç oluşmasına neden olur.

Bu hava kompresörleri, dahili soğutma sistemi nedeniyle uzun süreli çalışma için üretilmiştir ve kapasiteleri 5 ila 350 beygir gücü arasında değişir.

Başvuru

Bireysel kuyubaşı güçlendiriciler, düşük basınçlı toplama sistemleri, önceden var olan bir pistonlu kompresöre düşük kademeli güçlendiriciler, yakıt gazı sıkıştırma, çözelti gazı ve buhar geri kazanım sıkıştırma sistemleri, proses gazı soğutma ve doğal gaz endüstrilerindeki vidalı kompresörler için sıklıkla kullanılır.


Pistonlu Kompresörler

Pistonlu kompresör veya pistonlu kompresör, deplasmanlı kompresörün bir başka öne çıkan şeklidir. Garajlar ve ev inşa projeleri gibi daha küçük iş yerleri, onları bulmak için tanıdık yerlerdir.

Pistonlu hava veya pistonlu kompresör, döner vidalı kompresörden daha fazla çalışan bileşene sahiptir.

Silindir içindeki bir piston, bu hava kompresörlerinde basınç üretmek için havayı sıkıştırır ve değiştirir. Pistonlu kompresörlerin ulaşabileceği basınç aralıkları, tek kademeli veya çok kademeli olmalarına göre değişiklik gösterir.

Çok kademeli bir kompresör, ek güce ihtiyacınız olduğunda gitmenin bir yoludur (BNB 102-D/E, BNB 72-D/E). Tek kademeli kompresörler marangozluk ve metal işleme gibi küçük işlemler için yeterliyken, çok kademeli kompresörler araç montajı ve bakımı gibi daha yoğun inşaat işleri için gerekli yeteneği sunar.Çok kademeli kompresörler 30 beygir güç üretebilmektedir.

Confidence Compressors tarafından yapılan iki tür pistonlu kompresör vardır ve listedeki modellerin her biri ürün açıklamasına bağlanır.

Başvuru

Pistonlu kompresörler yüksek basınçlı gaz çıkışı üretir. Çimento endüstrisinde bir pistonlu kompresör yaygın olarak popülerdir. Bunları diğer yerlerin yanı sıra petrol rafinerilerinde, gaz arıtma tesislerinde ve kimya fabrikalarında da kullanabilirsiniz. Ayrıca plastik şişeyi üflemek için de kullanılır.

Eksenel Kompresör

Eksenel hava kompresörleri genellikle bina projelerinde değil, gemilerde veya uçaklarda kullanılan yüksek hızlı motorlarda yaygındır. Yüksek verimlilik oranlarına sahiptirler, ancak diğer hava kompresörlerinden çok daha maliyetlidirler.

Eksenel kompresör on binlerce beygir gücü üretebilir, bu nedenle havacılık araştırmaları öncelikle ünlüdür.

Eksenel kompresörler, bir dizi türbin kanadı kullanarak havayı dar bir alana iterek hava oluşturur. Diğer kanatlı kompresörler gibi, Eksenel kompresörler de hava akışını azaltan ve basıncı artıran sabit kanatlarla çalışır.

Başvuru

Büyük bir akış hızı gerekli olduğunda, bu kompresörler uygundur. Büyük endüstriler bu dinamik kompresörü uçak turbojet motorlarında kullanır. Ayrıca, yüksek hızlı gemi motorlarında da popülerdirler. Ancak, bunları propan hidrojen giderme ve yüksek fırınlar dahil olmak üzere çeşitli endüstriyel ortamlarda kullanabilirsiniz.

Santrifüj Kompresör

Santrifüj hava kompresörleri, potansiyel enerji oluşturmak için bir difüzör kullanarak gelen havayı geciktirir ve soğutur. Bu kompresörler, çok fazlı sıkıştırma işlemi nedeniyle kompakt bir ünitede çok fazla güç üretebilir.

Santrifüj veya radyal kompresörler, döner bir pervane tarafından kompresörün merkezine hava çekerek ve daha sonra merkezkaç veya dışa doğru kuvvetle ileri itilerek çalışır. Bir difüzör aracılığıyla hava akışını yavaşlatmak daha fazla kinetik enerji üretir.

Döner vidalı veya pistonlu kompresörlerden daha az bakım gerektirirler ve bazı durumlarda yağsız hava sağlayabilirler. 1.000 beygir gücünü aşabilecekleri için, genellikle kimyasal fabrikalar veya çelik üretim tesisleri gibi daha zorlu şantiyelerle ünlüdürler.

Başvuru

Elektrikli yüksek hızlı motorlar genellikle bu kompresörlere güç sağlar. HVAC sistemleri, santrifüj kompresörler için en yaygın uygulamalardan biridir. Gaz türbinleri, araba turboşarjları ve süper şarj cihazlarının tümü, turboşarjların -petrol ve doğal gaz rafinerileri- örnekleridir.

Soğutma, klima ve HVAC aynı şey için kullanılan terimlerdir. Basınçlı hava, pnömatik aletlerin üretim sürecinde de ünlüdür.

Basınçlı hava kullanmanın faydaları

Sprey boyama, temizleme ve lastik şişirme, bir hava kompresörünün yapabileceği şeylerden sadece birkaçıdır. Doğru hava araçlarıyla donatıldığında, tipik bir hava kompresörü, profesyonel delme, zımparalama, cilalama, testereyle kesme, çekiçleme, taşlama ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok konut ve endüstriyel görevi yerine getirebilir.

Geleneksel bir elektrikli alet yerine pnömatik bir alet kullanamayacağınız bir durumu veya işi hayal etmek zor. Ayrıca havalı aletler, standart elektrikle çalışan aletlere kıyasla birkaç önemli fayda sağlar. Hava kompresörlerinin geleneksel elektrikli aletlere göre en yaygın avantajları şunlardır.

 • üGüvenilir ve kullanımı daha kolay
 • üBasınçlı hava ekonomiktir
 • üAir araçları üretkenliği artırır
 • Basınçlı Hava Aletleri, aletlerden elektrik çarpması ihtimali olmayan elektrikli aletlere güvenli bir alternatiftir. Bu nedenle elektriğin kullanılamadığı ortamlarda havalı aletler tek seçenektir.
 • Genel olarak, basınçlı hava, geleneksel elektrikli olanlardan daha güçlüdür.
 • Basınçlı hava daha yüksek tork değerlerine ve RPM’ye sahiptir
 • Hızlı bir şekilde değiştirilebilir çabuk açılan kaplinler, havalı aletleri saniyeler içinde değiştirebileceğiniz anlamına gelir.
 • Hırsızlar için daha az arzu edilir. Havalı aletler çalışmak için bir hava kompresörü gerektirdiğinden, elektrikli aletler gibi hızlı satılmazlar.

Hava kompresörleri terminolojisi

Diğer makineler gibi, hava kompresörlerinin de bazı ortak terminolojileri vardır. Gereksinimlerinize uygun hava kompresörünü almanızı garantilemek için aşağıdaki terimleri öğrenmenizi öneririz:

Psi (inç kare başına pound) ve beygir gücü

Bir motorun beygir gücü (HP) derecesi, ne kadar güç ürettiğini gösterir. Daha fazla beygir gücüne sahip bir hava kompresörü, inç kare başına pound (PSI) olarak ölçülen daha fazla hava basıncı üretebilir.

Birçok tek kademeli kompresör için basınç limiti 125 PSI’dır.

Daha yüksek PSI hava kompresörleri, daha kapsamlı havayı sıkıştırarak daha kapsamlı hava araçlarına izin verir. Makine maksimum hava basıncına ulaştığında, görev döngüsünü bitirmek için basınç anahtarı kapanır.


Dakikada fit küp (dakikada fit küp)

Belirli bir PSI seviyesinde sıkıştırılan hava, dakikada fit küp (CFM) olarak ölçülür. PSI çıktıları azaldıkça CFM değerleri yükselir.

Havalı el aletlerinizin ihtiyaç duyduğu CFM oranını belirleyin ve bu gereksinimi karşılayan veya aşan bir kompresör seçin. Gerekli CFM’de yüzde 50’lik bir artış, uygun bir güvenlik tamponudur.

Ortalama CFM

Havalı aletler genellikle, ortalama CFM olarak adlandırılan, aralıklı kullanım için %25 görev döngüsü için onaylanmıştır. Düzenli olarak kullanılan enstrümanlar için bu sıralama zor olabilir.

Seyrek kullanım için ortalama bir CFM oranı yeterlidir, ancak sürekli kullanım için gerekli CFM derecesini elde etmek için daha fazla hesaplama gereklidir.

Bir havalı aleti sürekli olarak çalıştırmak istiyorsanız, sürekli CFM oranını elde etmek için ortalama CFM değerini dört ile çarpın.

Gerçek CFM

Tipik koşullar altında, hava kompresörü üreticileri, bir dakika içinde sıkıştırılan hava miktarını belirtmek için gerçek fit küp (ACFM) kullanır. Hesaplama, hız, sıcaklık ve basınç için nominal çalışma koşullarını dikkate alır.

Güven hava kompresörleri özellikleri

Ek özellikler sayesinde, güvenilir hava kompresörü tasarımları her yaşam tarzına veya sektöre mükemmel şekilde uyar. Görevinizi güvenli ve verimli bir şekilde yapmak için hangi özelliklere ihtiyaç duyacağınızı belirleyin:

 • Yağsız kompresörler daha az bakım gerektirir ve basınçlı hava kirliliği olasılığını en aza indirir.
 • Doğrudan tahrikli sistemler daha uzun bir kullanım ömrü sunar, daha sessizdir ve motordan pompaya ısı iletimini azaltır.
 • Düşük yağ seviyesi kapatma, önlenebilir arıza süresini ve düşük yağ seviyelerinde pahalı onarımları en aza indirir.
 • Termal koruma, aşırı ısınma gibi bir elektrik arızası tespit ettiğinde, motoru anında durdurur.
 • Operasyon boyunca hava soğutma cihazları pompalama aparatını soğuk tutar.
 • Ayarlanabilir egzoz havalandırmaları kullanarak kullanıcı, emisyonları çalışma alanından uzaklaştırabilir.
 • Ünitenin birkaç kuplörü, onları bağlamak ve çıkarmak için araçlara ihtiyaç duymadan çeşitli aktiviteleri gerçekleştirmesini sağlar.
 • Yuvarlanma kafesi, hava kompresörünü yerinde hasara ve kazalara karşı korur.
 • Hava hortumları, şişirme bileşenleri ve çivi tabancaları, yatırımınızın değerini artıran ek aksesuar ve ekipman örnekleridir.
 • Yardımcı hava tankları, basınçlı hava depolama kapasitesini arttırır.
 • Sabit hızda çalışan hava kompresörleri sürekli çalışır. Bu arada, otomatik başlatma/durdurma işlemi, gerektiği gibi veya önceden ayarlanmış basınçlarda hava akışını kapatır ve açar. Bir güven hava kompresörü, her iki kontrol özelliğini de sağlar.

 

 

Hava kompresörleri

Çözüm
Hava kompresörü teknolojisinde yeni iyileştirmeler yapıldığında sektörünüzün malları ve operasyonları için beklentiler değişebilir. Ürünlerimizin ünlü performansı ve dayanıklılığı ile bu gelişmelerin zirvesinde kalın.

Confidence hava kompresörleri, ihtiyaçlarınıza uygun hava kompresörünü seçmenize yardımcı olabilecek güvenilir bir hava uzmanları ağı tarafından desteklenmektedir.

Güven Kompresör, neredeyse bir asırdır basınçlı hava sistemi endüstrisinde güvenilir bir marka olmuştur. Uzman tavsiyesi ve yardım için şimdi güven Kompresörü ile iletişime geçin. Size en yakın Quincy Compressor yetkili satıcısını bulmak için lütfen 24 saat hizmetimizden yararlanın.