Çimento taşımacılığı ve transferi

En sık kullanılan yapı malzemelerinden biri çimentodur. Beton ve harç üretiminde kullanılan bağlayıcı maddedir. Çimento pahalı bir maldır; bu nedenle, çimento nakliyesi yaparken dikkatli olmak en iyisi olacaktır.

Çimento, nemi emen gözenekli bir maddedir. Sonuç olarak, nakliye sırasında küçük bir hatanın çimento torbalarını yok etmemesini sağlamak çok önemlidir. Dikkatli bir şekilde yükleme/boşaltma (çimento nakliyesi) ve çimento torbalarını saklayarak tasarruf edebilirsiniz.

Bu makale, çimento taşımacılığının birçok modunu, bazı güvenlik önlemlerini ve çimento taşımacılığı ve transferi ile ilgili sorunları göstermektedir.

Çimento taşıma yolları

Çimentoyu çeşitli şekillerde taşıyabilirsiniz. Torbalı çimento taşımacılığı, dökme çimento taşıyıcısı, ton paketleme ve küçük paketleme, çimento taşımacılığının en sık kullanılan modlarıdır.

Çimento dökme yük taşıyıcı

Çimento treylerleri, çimento tankerleri ve pnömatik treylerler, dökme çimento taşıyıcılarıdır. Yaygın malzemeler çimento, buğday, kireç tozu, mineral tozu, uçucu kül ve 0,01 mm’den daha küçük çaplarda çeşitli toz malzemelerin diğer dökme yükleridir.

Büyük şantiyeler, çimento fabrikaları ve depolar genellikle dökme çimento kamyonları kullanır. Tipik olarak, tozun tanktan çıkmasını garanti etmek için dökme çimento treylerinde bir hava kompresörü kullanılır.

Bir dökme çimento römorku 100 tondan fazla çimento taşıyabilir. Basınçlı hava, çimentoyu çimento boruları aracılığıyla sahadaki bir çimento silosuna pompalar.

Torbalı çimento taşımacılığı

Torbalı çimento, genellikle belirlenmiş karıştırma istasyonları veya depolama kapları olmayan yerlerde uygundur.

Büyük miktarlarda toz, sınırlı verimlilik ve insan vücudunda ciddi yaralanmalar, torbalı çimento taşımacılığının olumsuz yönleridir. Ayrıca, kendi sahalarında kullanım için nakliye ve ambalajın açılması için çok sayıda ambalaja ihtiyaç duyarlar.

Tüm bu işlemler çimentonun toplam fiyatını yükseltir. Mütevazı işler için uygun olsalar da büyük bina projeleri için yeterli olmayabilirler.

ton ambalaj

Kısıtlı tambur yenileme ünitesi, bir torpido gözü ile büyük bir çanta açma çözümünü entegre eder. Paketleme operatörü, büyük torbayı boşaltma istasyonuna taşımak için bir elektrikli vinç kullanır.

Sıradan torbalı çimentonun yanı sıra bir başka tür çimento transfer torbası da ton paketlemedir.

Bu durumda elle yapmak yerine forkliftler veya vinçler popülerdir. Aşırı toz gibi endişeleri de giderir. Ancak çeşitli çimento ihtiyaç ve gereksinimlerine en iyi cevabı vermediği için verimsizdir.

Küçük Paketli Çimento

Çimento taşıma ve çimento transferinin bir başka yöntemi de küçük ambalajlı çimento torbalarıdır. Küçük ambalajlı torbalar, büyük miktarda çimento kullanmak için uygun olmadığında popüler bir durumdur.

Örneğin, evde bir havuz oluşturmak istiyorsanız, paketlenmiş küçük çimento çuvallarına ihtiyacınız olacak. Sonuç olarak, herhangi bir çimento dökülmesi veya toz olmayacaktır. Her şeyden önce, kullanımı basittir.

Çimento taşımacılığı sırasında bilmemiz gerekenler

Dökme çimento taşımacılığı, herhangi bir hasara yol açmadan veya ekstra masrafa yol açmadan güvenli teslimatı garanti etmek için büyük özen gerektirmektedir.

Çimento, betonla karıştırıldığında katı yapı elemanlarının yapımında yardımcı olan gerekli ve maliyetli bir üründür. Kalitesini ve değerini korumak için üretim tesisinden hazır beton tesislerine geçiş esastır.

Katılaşma

Suya maruz kalırsa, çimentonun hassas yapısı sertleşerek nemli hale gelir. Çimentoyu tutarken ve taşırken ıslanırsanız karmaşık ve etkisiz hale gelecektir.

Sonuç olarak, nakliyesinde kullanılan tüm araç ve konteynırların kullanımdan önce tamamen temiz ve kuru olduğundan emin olmak esastır.

Sonuç olarak kamyonunuzun, mavnanızın veya treninizin kuru ve sudan arınmış olduğundan emin olun. Özellikle transfer mavna ile yapılacaksa, herhangi bir sızıntı belirtisi aramak da iyidir.

Bulaşma

Çimento nakliyesi sırasında ürünün saflığını ve kalitesini tehdit eden hiçbir kontaminasyonu garanti etmek için son derece dikkatli olmak en iyisidir.

Taşıyıcınızda önceden yüklenmiş bir üründen kalıntı varsa, çimentonuzun kirlenmesi için makul bir risk vardır. Toz tankerler, çimento dışında çeşitli malları taşımak için benzersiz bir yapıya sahiptir. Sonuç olarak, bir öncekinden sonra yeni bir ürün yüklemeden önce iki kez kontrol etmek çok önemlidir.

Böyle bir durumda, içine yüklemeden önce temiz olduğundan emin olmak için çimento taşımak için kullanılan kabı sürekli olarak incelemek ve temizlemek en iyisidir. Mavna ile çimento taşırken, sadece çimento taşımacılığının doğru olduğundan emin olmak için işi sizin için tamamlaması için profesyonel bir mavna temizleme firması kiralamak iyi bir fikirdir.

Sıcaklık

Sevkiyat için çimento yüklemeye hazırlanırken dikkate alınması gereken bir diğer önemli unsurdur. Yüksek sıcaklıklarda çimento hızla bozulur. Sonuç olarak, bir çimento taşıma kabına çimento yüklemeden önce, çimentonun sıcaklığı her zaman 100 santigrat derecenin altında olmalıdır.

Çimento nakliyesi yaparken bu tür sorunları önlemek ve güvenli dökme çimento taşımacılığını sağlamak için gerekli yetkinliğe ve bilgiye sahip bir işletme ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Bu tür bir cevabı nereden alabileceğinizi araştırmak için zaman ayırın. Neye ihtiyacınız olduğunu ve nereden alabileceğinizi daha iyi anlamak için önceki müşterilerin internet incelemelerini ve yorumlarını kontrol edin.

Çimento Taşımacılığı

Çimento taşımacılığı sırasında alınacak önlemler

Çimento torbalarının yüklenmesi ve boşaltılması son derece dikkatli ve güvenli olmalıdır. Hava kötü olduğunda, çimento taşımacılığından kaçınmak en iyisidir. Kamyon sahaya veya istenen varış noktasına ulaştıktan sonra çimento torbalarını uygun bir şekilde bir odada tutmak ve tutmak daha iyidir.

1. Çimento torbalarını yüklemeden önce, torbaların yırtılmasını veya hasar görmesini önlemek için çimento taşıma aracından çimento dökme kamyonu gibi keskin nesneleri çıkarın. Çimento torbalarını yüklemeden önce kamyonun temiz ve kuru olduğundan emin olun. Arabada nem varsa, çimento katılaşır, işlevini kaybeder ve sonunda zarar verir.

2. Çimento torbalarını çimento dağıtım kamyonuna dikkatlice yükleyin ve üzerini düzgün bir şekilde kapattığınızdan ve sabitlediğinizden emin olun. Çimento torbalarını paletlememiş olsanız bile her zaman aynı yönde istifleyin. Aksi takdirde bir çukur oluşursa çimento çuvalları devrilebilir.

3. Çimento torbalarının araçtan düşmemesine dikkat edin. Çimento torbasını yırtabilir veya tahrip edebilir ve değersiz hale getirebilir.

4. Çimento dağıtım aracınızı aşırı yüklemediğinizden emin olun. Araca zarar verme potansiyeli vardır. Ayrıca aracın manevra kabiliyetini bozarak seyahat süresinin uzamasına veya kaza olasılığına neden olabilir. Çimento torbalarını mümkün olduğunca doldurun.

5. Bir çimento kamyonu veya çimento kamyonu nakliyesi sırasında yağmur veya sis bekleniyorsa, çimento torbalarını kamyon kasasındaki paletler üzerine istiflemelisiniz. Ayrıca, çimento torbalarını doğrudan ıslak bir kamyon güvertesine koymamanız da yardımcı olacaktır. Kamyonun güvertesinden yukarı doğru akan su, çimento torbalarını ıslatmamalıdır. Bu nedenle, üzerlerini kanvas ve muşamba ile örtmeniz yardımcı olacaktır.